Jak wysoko montuje się umywalkę?Kiedy przychodzi czas na aranżację łazienki pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych aspektów. Jednym z nich są oczywiście względy estetyczne, zgodnie z którymi dobieramy płytki, ceramikę, armaturę oraz stylowe dodatki. Jednak równie ważnym, o ile nie ważniejszym, jest aspekt praktyczny.

Mowa tu o dylemacie jak wysoko montuje się umywalkę oraz inne elementy wyposażenia. Optymalny dobór wysokości jest bowiem bardzo istotny, gdyż gwarantuje nam komfort podczas codziennej toalety. A zatem - jak wysoko montuje się umywalkę ?

Jak wysoko montuje się umywalkę wiszącą?

Podczas remontu czy urządzania nowej łazienki bezwzględnie trzeba zaplanować na jakiej wysokości znajdować będzie się umywalka. Aby odpowiednio wyznaczyć poziom montażu bierze się pod uwagę wzrost użytkowników. Warunkiem jest, aby móc swobodnie umyć ręce bez konieczności pochylania się. Jakiś czas temu standardowa wysokość montażu wynosiła 75-80 cm, jednak według najnowszych norm europejskich granica ta przesunęła się na poziom 85-95 cm. Podane wartości wskazują na punkt, w którym powinna znajdować się górna krawędź umywalki. Pamiętać jednak należy o potrzebach indywidualnych, a nie jedynie o ogólnych wytycznych wskazujących jak wysoko montuje się umywalkę. Użytkownikiem łazienki może bowiem być osoba o niższym wzroście niż średnia populacji. W takim przypadku warto trzymać się wytycznych odpowiednich do wzrostu osoby, i tak dla użytkownika mierzącego 160 cm umywalkę montuje się na wysokości 80 cm, dla 175 cm na wysokości 85 cm, a dla 180 cm na poziomie 90 cm. Z kolei osoby mierzące 190 cm powinny mieć umywalkę na wysokości 95 cm.

Jak wysoko montuje się umywalkę nablatową?

To, jak wysoko montuje się umywalkę wiszącą określone jest konkretnymi wytycznymi. Zasady te obowiązują również w przypadku wyboru umywalek nablatowych. Różnica polega jedynie na tym, iż podczas montażu należy dodatkowo uwzględnić poziom wysokości blatu. Podczas określania jak wysoko montuje się umywalkę o jej wysokość pomniejsza się poziom umiejscowienia blatu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli umywalka znajduje się na wysokości 90 cm, a jej szerokość do 15 cm, zatem wierzch blatu łazienkowego, licząc od posadzki, powinien znajdować się na poziomie 75 cm.

powrót do listy aktualności

Piękna i elegancka łazienka jest dopełnieniem każdego domu. Opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu pragniemy zaproponować Państwu szeroki asortyment produktów, które pomogą w aranżacji wnętrza. Umywalki szklane firmy Krzemień charakteryzują się najwyższą jakością szkła i doskonale komponują się z każdym stylem aranżacyjnym. Ponieważ w naszej ofercie posiadamy zarówno umywalki duże, jak i umywalki małe, jesteśmy w stanie pomóc Państwu w zagospodarowaniu każdej przestrzeni. Mając na uwadze małe pomieszczenia, w naszej kolekcji znajduje się także wąska umywalka, która zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalna. Na uwagę zasługują również nietuzinkowe komplety łazienkowe – solidne, praktyczne i ponadczasowe. Gwarantujemy, że nasze produkty pomogą Państwu stworzyć ze swojej łazienki aranżacyjne dzieło sztuki.